Krynica Zdrój
To najsłynniejsze polskie uzdrowisko położone w malowniczej dolinie rzeki Kryniczanki, u podnóża Góry Parkowej na nasłonecznionych, południowych stokach. Bliskość gór Beskidu Sadeckiego i Niskiego sprawia, że jest to doskonałe miejsce wypadowe dla turystów kultywujących tradycyjne uprawianie turystyki.
Liczne wyciągi narciarskie zapraszają także miłośników narciarstwa alpejskiego i klasycznego. W krynickim powietrzu wyczuwa się fitoncydy – olejki eteryczne mające działanie uodporniające i bakteriobójcze. Skład powietrza, wolnego od zanieczyszczeń, wykazuje zmniejszoną zawartość jodu i zwiększoną ozonu, co jest istotne przy leczeniu niektórych chorób.
Przyciąga malowniczą architekturą alpejską licznych budynkow mieszkalnych, hoteli i sanatoriów, unikatową zabudową Deptaku stanowiącego centrum uzdrowiska ze słynną Pijalnią leczniczych wód mineralnych i muszlą koncertową, Starym i Nowym Domem Zdrojowym, zabytkowymi cerkwiami i kościółkami Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej, jedną z najstarszych kolejek linowych na Górę Parkową i drugą – najmłodszą Kolejką Gondolową na Jaworzynę Krynicką.
Jest ulubionym miejscem spotkań melomanów na corocznym Festiwalu im. Jana Kiepury, Festiwalu Gitarowym , Piosenki Turystycznej i Muzyki Chrześcijańskiej oraz sympatyków twórczości Nikifora, słynnego malarza prymitywisty. Organizatorzy Forum Gospodarczego Polska – Wschód stworzyli tutaj miejsce debat dla polityków i biznesmenów – czyniąc z Krynicy Polskie Davos.
Zaprasza do licznych kawiarni, restauracji, karczm i klubów, w których nastrojowa atmosfera, menu i obsługa sprzyjają odpoczynkowi i rekreacji.
Oto niektóre z atrakcji jakie oferuje nam Krynica Zdrój:
- Kolej na Górę Parkową
- Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka
- Kolej krzesełkowa
- Trasy narciarskie na Jaworzynie Krynickiej
- Sankostrada - całoroczny tor saneczkowy
- Lodowisko
- Hala lodowa
- Szlaki turystyki pieszej
- Szlaki rowerowe
- Ścieżki przyrodniczo - edukacyjne
- Jazda konna
- Samochody terenowe, quady, skutery szosowe
- Park linowy
- Spływy kajakowe, psie zaprzęgi
- Tor gokardowy
- Muzeum Nikifora