Serwis internetowy NA SPRZEDAŻ. - Więcej informacji »

Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach

Muzeum w domu rodzinnym Ojca Świętego mieszczące się przy ulicy Kościelnej 7 otwarto w maju 1984 roku.
Obsługę muzeum sprawują siostry Nazaretanki, na pamiątkę faktu, że prowadziły one przedszkole, do którego uczęszczał Karol Wojtyła.

W skład muzeum wchodzi dawne, dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów, złożone z sypialni i salonu oraz kuchni. Celem pomieszczenia wszystkich eksponatów w skład muzeum włączono także przyległe do mieszkania Wojtyłów pomieszczenia pierwszego piętra.

Z wyposażenia z czasów zamieszkania przez rodzinę Wojtyłów pochodzi oryginalny kaflowy piec kuchenny, a także parę naczyń, półka, stolik i kosz na bieliznę. Również portrety rodzinne powróciły na swoje pierwotne miejsce. Na ekspozycję składają się zarówno eksponaty związane z latami przeżytymi w tej kamienicy (głównie fotografie Karola Wojtyły i jego rodziny, kopie świadectw szkolnych i dyplomów), jak i dokumenty z życia studenckiego, a potem kapłańskiego w Krakowie i Watykanie, w tym m.in. różne dokumenty podpisane przez Wojtyłę, cztery jego sutanny z różnych etapów kariery duchownej: kapłańska, biskupia, kardynalska, papieska, ale także czapka i modlitewnik. Wiele zdjęć z pontyfikatu papieża.

Papież Jan Paweł II odwiedził Wadowice trzykrotnie. W czerwcu 1979 roku podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny spotkał się z wiernymi na Wadowickim Rynku. W sierpniu 1991 roku Papież konsekrował nowy kościół św. Piotra Apostoła, który powstał jako wotum wdzięczności za wybór papieża oraz ocalenia jego życia po zamachu w 1981 roku. Ostatnie spotkanie Ojca Świętego z rodzinnym miastem odbyło sę w czerwcu 1999 roku. Spotkanie przeszło do historii również jako niezapomniany dialog z rodakami, wspomnienia z wadowickich lat młodości.

Zobacz więcej: http://www.domrodzinnyjanapawla.pl/

Projekt i wykonanie: Tinker Media, POTACZEK.PL