Serwis internetowy NA SPRZEDAŻ. - Więcej informacji »

Kraków Stare Miasto, Kazimierz

Stare Miasto – najstarszy obszar Krakowa, otoczony Plantami. Jego centrum stanowi Rynek Główny. Stare Miasto razem ze wzgórzem wawelskim oraz zabytkami Kazimierza zostało zapisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 r.
Głównymi zabytkami krakowskiego Starego Miasta są znajdujące się na Rynku Głównym: Kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa, oraz pozostałości murów obronnych – Brama Floriańska i Barbakan.
Stare Miasto otacza pas zieleni – Planty, powstały na miejscu dawnej fosy, otaczającej stare mury miejskie.

Historia Rynku Głównego w Krakowie sięga XIII wieku, jest on największym placem Krakowa, a także największym rynkiem w Europie o kształcie kwadratu o boku 200 m.

Kościół Mariacki położony przy północno - wschodnim narożniku Rynku Głównego, na Placu Mariackim jest największym i najważniejszym, po Katedrze Wawelskiej, kościołem Krakowa. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski.

Zabytkowy budynek sukiennic znajduje sie w centralnej części Rynku Głównego. Ich powstanie sięga 1257 roku. Przez wieki podlegały wielu przemianom i ich obecny kształt w niczym nie przypomina danych sukiennic. Obecnie na piętrze sukiennic, znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.

Na płycie Rynku Głównego znajduje się również 70-cio metrowa gotycka wieża z XIV wieku - Wieża Ratuszowa. Ocalała ona ze zburzonego w 1820 roku ratusza - wówczas głównego gmachu administracyjnego Krakowa. W wieży, będącej filią Muzeum Historycznego miasta Krakowa, eksponowane są pamiątki dotyczące historii miasta. W podziemiach znajduje się natomiast "Scena pod Ratuszem" krakowskiego Teatru Ludowego.

Kazimierz jest jedną z najbardziej charakterystycznych dzielnic Krakowa, która kojarzy nam się przede wszystkim z bogatym dziedzictwem kultury żydowskiej.
Pozostałości po dawnym Kazimierzu, jego kulturze i przeszłych czasach funkcjonują w postaci zabytkowych synagog, placów: Nowego i Wolnica czy przede wszystkim - ul. Szerokiej, na której co roku organizowany jest Festiwal Kultury Żydowskiej. Muzea zbierają eksponaty i dorobek kulturalny zarówno polskich, jak i światowych Żydów. Impreza ta przenosi tradycje tej ludności we współczesność, ściągając na Kazimierz coraz większą liczbą ludzi zafascynowanych tym miejscem.

Kazimierz przyciąga masę turystów, zafascynowanych tutejszą kulturą, klimatem i specyfiką. To również centrum nocnego życia – klubów, kawiarenek, knajpek których jest tutaj od liku, tak że każdy znajdzie coś dla siebie. Kultura i wszelakie wydarzenia kulturalne przenikają się z czystą rozrywką, żyjąc z nią w idealnym i owocnym konglomeracie. Obok koncertu jazzowego czy ciekawego spektaklu natrafić można na dobrą imprezę taneczną, przy nowoczesnych dźwiękach w jednym z tutejszych klubów.

 

Projekt i wykonanie: Tinker Media, POTACZEK.PL